Про подружні процеси

1. Вступ
Пригадуємо Вам, що Ви звернулися до Церковного Трибуналу Стрийської єпархії УГКЦ – трибуналу першого ступеня судочинства. Досвід показав, що сторони, які беруть участь у процесі, часто мають багато запитань щодо процедури та своїх прав під час цього судового процесу. Ми сподіваємося, що ця інформація допоможе Вам.

2. Подружжя у Католицькій Церкві
Католицька Церква навчає, що подружній союз є заснований Творцем і наділений його законами, завдяки якому чоловік і жінка за невідкличною особистою згодою утворюють взаємну спільність усього життя, яка за своєї природою призначається для добра супругів та народження і виховання ними дітей. Тому то, церковне вінчання – це є значно більше, ніж цивільна реєстрація шлюбу; це є священний зв’язок, в якому чоловік та жінка взаємно повністю посвячують себе один одному. В подальшому ні число разом прожитих років, ні кількість народжених дітей у шлюбі, самі по собі, не роблять їхнє Подружжя правосильним (дійсним).
Люди ніколи не вступають в Подружжя з наміром розлучитися. Навпаки вони виявляють, що життя поза подружжям суттєво відрізняється від того, як вони собі це уявляли. Коли пара одружується, кожна зі сторін мусить адекватно розуміти принаймні невід’ємні обов’язки в подружжі і бути достатньо зрілою, щоб взяти на себе ці обов’язки. Якщо досвід життя Подружжя показав, що особи не оцінили що обіцяють, або не були здатні виконати взяті на себе зобов’язання в день весілля і це було чітко доведено в суді, тоді Церква проголошує таке Подружжя недійсним, тобто таким, яке не відбулось у день вінчання. Остаточний вирок церковного суду про визнання недійсності Подружжя не має жодних цивільних наслідків.

3. Учасники процесу
а) Позивач – особа, яка подала позовну скаргу до Церковного Трибуналу з проханням визнати недійсність її церковного шлюбу.
б) Відповідач – це особа, яка є другою стороною в процесі визнання подружжя недійсним.
в) Свідки – позивачем подаються імена свідків, які володіють правдивою та достатньою інформацією чому дане подружжя не звершилося. Свідками часто бувають батьки, родичі та близькі друзі одного з подружжя. Свідки викликаються до суду для проведення дізнання, де їх просять відповісти на ряд запитань, щодо важливих складових фактів, які повинні бути присутні у подружньому житті сторін. Відповідач також має право подати своїх свідків.

4. Склад Трибуналу
Колегія Суддів – складається з трьох суддів, один з яких є головою і може вести процес.
Захисник подружнього вузла – виступає на захист подружжя на основі зібраних доказів.
Експерт (зазвичай психолог) – висловлює свою професійну думку стосовно переданих йому доказів. Звіт експерта є конфіденційним.
Нотар – приймає, реєструє, видає і відправляє документацію.
Уповноважені – це особи, які можуть при необхідності бути представниками як Позивача, так і Відповідача перед Трибуналом.
Адвокат – особа, яка може консультувати позивача чи відповідача у ведені цього судового процесу або скласти позовну скаргу і зібрати певні докази, або представляти інтереси когось сторін у ході цього судового процесу. Відповідно до церковного законодавства у Церковному Трибуналі Стрийської єпархії УГКЦ призначені постійні захисники, які можуть виконувати завдання уповноваженого або адвоката. Їх допомогою може скористатися кожен, хто буде мати потребу: д-р Олег Цимбалюк (тел. +380632840953); о. ліц. Василь Корендій (тел. +380965419702).

5. Права Відповідача
Церковне право визнає право відповідача робити заяви стосовно свого подружжя і право представляти свідків. Відповідач може відповісти на запитання у формулярі зав’язки спору, або з’явитися до Суду особисто і дати свідчення, причому виклики проводяться так, щоби позивач і відповідач не зустрілися в приміщення Трибуналу.

6. Хто має доступ до даної інформації?
Весь матеріал пов’язаний з процесом визнання недійсним подружжя є конфіденційним, як того і вимагає церковне та цивільне право. Право доступу до даної інформації мають виключно працівники суду, сторони або їх уповноважені. Відповідач має право ознайомитися з доказами позивача, і навпаки. Всі працівники Трибуналу складають обіцянку не розголошення таємниці.

7. Коли вирок винесено?
Коли фаза збору інформації про визнання недійсності подружжя завершена, повідомляється сторони або їх уповноважених чи адвокатів, їм надається час для ознайомлення зі свідченнями подання додаткових фактів і зауважень стосовно справи. Після цього справа передається захисникові вузла, який зобов’язаний відстоювати правосильність подружжя і гарантувати права обох сторін і Церкви. Судді, яким передається справу, ухвалюють рішення, тільки після повного вивчення усіх матеріалів.
Вирок може бути позитивний або негативний. Позитивний вирок означає, що шлюб був визнаний недійсним. Негативний вирок означає, що недійсність шлюбу не була встановлена чи доведена; і тому, шлюб продовжує тривати.

8. Апеляція
Церковне законодавство визнає право на апеляцію. Позивач має право на апеляцію в разі негативного рішення. Також Відповідач і Захисник Вузла, має право на апеляцію в разі позитивного рішення. Всі апеляції розглядаються Апеляційним Трибуналом Верховного Архиєпископа у м. Львові (пл. св. Юра 5).
Навіть коли особиста апеляція не подається, церковне право, завжди вимагає, щоб кожен вирок про визнання недійсності подружжя, винесений єпархіальним Трибуналом, був розглянутий Апеляційним Трибуналом. Новий склад з трьох суддів може або затвердити перший (попередній) вирок або відправити справу на додатковий процес збирання інформації, після чого виноситься остаточний вирок.

9. Чи в Католицькій Церкві дозволено нове подружжя після визнання неправосильним першого?
Коли шлюб визнано недійсним та Апеляційним Трибуналом вирок Трибуналу підтверджено, і якщо немає ніяких заборон, пов’язаних з цим, компетентний священик може розпочати звичайну процедуру підготовки до шлюбу в Католицькій Церкві. В жодному разі, ніякого планування майбутнього подружжя не можна робити, поки не буде підтверджене рішення про недійсність подружжя.

10. Вирок про визнання недійсності шлюбу та питання легітимності дітей
Як було згадано вище, в Україні церковне визнання недійсності подружжя не має цивільних наслідків. Визнання недійсності в жодному випадку не впливає на легітимність дітей. Визнання недійсності не може бути використане для впливу на цивільний суд, для встановлення чи зміни термінів цивільного розлучення, опіки над дітьми, утримання та майнового врегулювання. Церковне законодавство завжди захищає легітимність дітей, тому що вони були народжені в шлюбі, що вважався дійсним.

11. Як довго триває процес визнання недійсності Подружжя?
Тривалість процесу неможливо передбачити через багато змінних факторів. Немає двох однакових справ. Одна справа може бути завершена в коротший термін часу, інша справа може тривати рік або й більше. Загалом справи завершуються впродовж одного року на першому ступені судочинства і протягом пів року на ступені апеляції.

12. Чи є оплата за послуги Трибуналу?
На позивача покладається обов’язок відшкодувати витрати Трибуналу, пов’язані з розглядом справи. Проте це ніяким чином не може вплинути на те чи вирок буде позитивним чи негативними. Якщо Відповідач вирішить подати апеляцію на винесений позитивний Судовий вирок, він бере на себе обов’язок покриття подальших витрат.

13. Якщо Ви маєте додаткові запитання,
Ви також можете особисто з’явитись до осідку Суду у вівторок та четвер з 10.00 до 16.00, щоб отримати вичерпну кваліфіковану інформацію.