У Стрию відбулась урочиста Академія з нагоди 150-ліття з дня народження о. Олекси Бобикевича

2555022 березня 2015 року, в Народному Домі міста Стрия відбулась урочиста Академія з нагоди 150-ліття з дня народження українського священника, письменника, видавця, громадського діяча Олекси Бобикевича. Місце проведення було вибране не випадково — отець Олекса був одним з організаторів будівництва цього Палацу.

Перед стриянами виступили чоловічі та жіночі хори міста, сольні виконавці.

Отець Мирон Гринишин, адміністратор катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці розповів пристунім про те, як отець Олекса Бобикевич розпочинав свою діяльність, його сім’ю та юні роки життя.

“Сьогодні ми згадуємо пам’ять священника просвітитителя і будителя нашого стрийського краю, котрий прийшов у час, що бог йому визначив, час великого занепаду у нашій стрийській сім’ї, де бракувало духівника і провідника. Прийшов у той час, коли в Стрию українське населення почало дуже різко зменшуватися. Якщо в 1880 році в Стрию українців було 3 923 людини, а поляків — 2 900, то вже в 1890 році, коли отець Олекса Бобикевич прийшов до міста, поляків вже було на 12% більше”, – відрождження національної савідомості стало можливим й завдяки власне зусиллям отця Олекси, підкреслив отець Мирон.

Зі сцени лунали музичні, прозаїчні та поетичні твори авторства Бобикевича, та його однодумців.

Також глядачам представили уривок з фільму “Велич і трагедія стрийських будителів” про стрийську трійцю – о. Олексу Бобикевича, підприємливого композитора о. Остапа Нижанківського та адвоката-політика Євгена Олесницького.

Автор фільму, громадський активіст Євген Тиченко розказав присутнім, що “Біль” – це один з чотирьох уривків його фільму. І саме в ньому показане трагедія стрийської трийці, важка боротьба отця Олекси з хворобою, його біль та важкі муки.

Більше про мистецьку Олекси Бобикевича розповіла заступник міського голови Таїсія Гайдукевич:

“Хочу сказати пару слів про Олексу Бобикевича, як про людину, як ми кажемо, цілісну, людиною, яка займалася не тільки своєю пасторською діяльностю і громадською. Але й ту, яка була закохана в мистецтво, в літературу, музику, театр. І так воно в його житті разом злилося. Іван Франко називав його серед молодих авторів здібним і талановитим чоловіком. Кожна епоха, особливо драматична чи трагічна в історії нації, породжує тих людей, які справді стають для народу доленосними, і їхній вклад піднімає, розиває, підносить народ до нових висот, надає йому сил”.

Своїм виступов Таїсія Гайдукевич перевела увагу глядачів до відомої п’єси Олекса Бобикевича “Настоящі”, уровок з якої був відтворений стрийськими акторами на сцені Народного Дому.

Завершився захід спільним виступом хорів.

Джерело: guru.ua