Загальні відомості
Єпархіяльний інститут душпастирства подружжя та сім’ї
святих Йоакима і Анни
Сім’я – це первинна клітина людського суспільства, яка виступає місцем зустрічі чоловіка та жінки, Бога й людини, особи та суспільства. Це одне із найбільших благ Церкви й народу, адже «…спасіння людини і людського та християнського суспільства тісно пов’язане з добрим становищем подружньої та сімейної спільноти» (Gaiudium et Spes, 47). Це рівно ж унікальний феномен, який за волею Творця через дар плідності покликаний бути колискою кожного нового людського життя.
Сьогодні, однак, внаслідок численних глибоких перемін у культурі, суспільстві, економіці чи в світовій політиці основи інституції сім’ї зазнали розхитування. Додаткової складності додали ще й новітні антисімейні ідеології, які під прикриттям захисту свободи та статевості людини мають за мету викривити автентичний образ подружнього союзу чоловіка та жінки, або ж знищити його остаточно.Особливу загрозу несе сьогодні так звана гендерна ідеологія, яка заперечує об’єктивність існування фізичної статі, представляючи її виключно як плід власного вибору. Яскравим прикладом дії цієї ідеології вже в Україні були нещодавні дебати у Верховній раді стосовно конституційного визначення подружжя. Центральним пунктом цієї дискусії було словосполучення «союз чоловіка та жінки», яке окремі кола наших політиків хотіли замінити на «союз двох осіб», і тим самим надати в найближчому майбутньому можливість легалізації так званих одностатевих шлюбів.
Нажаль, Україна й надалі продовжує очолювати групу країн за високоюкількістюабортів Україна все ще належить до тих країн, у яких щороку відбувається найбільше абортів. Контрацептивна індустрія також набирає все більшогорозвитку. У тандемі ці явища – аборти та контрацепція – нівечать обличчя подружньоїспільноти, яка покликана бути колискою життя, та спотворюють правду про людську статевість, оскільки відкидають багатогранність цього Божого дару й применшують його виключно до легкодоступного джерела задоволення.
Збільшується число пар, які живуть на віру, тобто без державної реєстрації шлюбу та не приймаючи Тайни Подружжя. Вони не бажають брати на себе відповідальність за життя іншої особи, натомість хочуть всіляко випробувати чи може радше використати її. Такі люди хочуть завжди мати можливість викреслити одну особу із свого життя, якщо раптом вона не пройде випробування, і замінити її іншою. Очевидно, такий підхід до подружніх відносин утверджує користолюбство й егоїзм, і аж ніяк не допомагає цим людям зростати у правдивій любові та скріплювати подружню спільноту.
Втрачається відчуття солідарності та взаємодопомоги між поколіннями. Багато батьків не усвідомлюють своєї місії і занедбують важливі обов’язки щодовласних дітей: дати всебічну опіку та дбати про належне інтегральне виховання.Відтак діти часто стають жертвами негативної моральної поведінки власних батьків. Як наслідок,згодом батьки залишаються покинутими при живих дітях. Живучи у цій ситуації, численні сім’ї переживають велику непевність та занепокоєння стосовно їхніх базових завдань та основних сімейних цінностей.
Свого часу Глава нашої Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук_ сказав: «Колись українська сім’я врятувала Церкву, тепер святим обов’язком Церкви є врятувати сім’ю». Церква, просвітлена вірою, з новою силою сьогодні покликана проголошувати Євангеліє подружжя та сім’ї, аби наново привідкрити велику цінність і автентичний зміст Богом створеного союзу чоловіка та жінки. Непростими є сьогоднішні виклики перед інституцією сім’ї, ворог з усіх сил намагається знищити цю Богом дану інституцію– однак правда і Бог є сильнішими.
Для ефективнішого здійснення цього завдання оновлення образу подружнього союзу та проголошення Євангелія сім’ї владика Тарас (Сеньків), Єпарх стрийський, прийняв рішення про створення Єпархіального інституту душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни. Ця інституція має за ціль об’єднати навколо себе різного роду фахівців для реалізації широкомасштабної стратегії проголошення Божого задуму щодо подружжя та сім’ї.
Діяльність інституту здійснюється у чотирьох напрямках: пасторальний, науково-дослідницький, формаційний та консультативний. Його структурні підрозділи мають завдання створювати сімейні порадні, розвивати та підтримувати сімейні рухи, організовувати різного роду конференцій на подружню і сімейну тематику.
Великий акцент зробленона ґрунтовній підготовці наречених до Таїнства подружжя. З цією метою вже реорганізовано та поставлено на вищий рівень діяльність Центру передподружнього приготування. На території Стрийської єпархії діють дев’ять відділень даного Центру. У кожному з них працюють і викладають висококваліфіковані фахівці, створено належні умови для молодят, щоб вони змогли пройти добрий вишкіл і були готовими – не зважаючи на різні виклики, труднощі та інвазію антисімейних ідеологій – укласти міцне подружжя і прожити щасливе сімейне життя.
Єпархіальний інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни запрошує до співпраці усіх людей доброї волі, які вірять у високе покликання сім’ї і мають у пріоритетах своєї діяльності поширення правди про Божий задум щодо подружнього союзу чоловіка та жінки