У Стрийській єпархії проведено цикл науково-практичних конференцій «Християнська родина серед сучасних викликів українського суспільства»

 

unnamed10 жовтня 2015 року завершився цикл науково-практичних конференцій, які проходили у Стрийській єпархії з благословення Преосвященного Владики Тараса Сеньківа, Єпарха Стрийського під гаслом «Християнська родина серед сучасних викликів українського суспільства». Науково-практичні конференції було проведено з 29 вересня до 10 жовтня 2015 року в Стрию, Жидачеві, Ходорові, Миколаєві, Новому Роздолі, Моршині, Городку, Комарно, Великому Любіні, Перемишлянах, Бібрці, Дашаві. В конференціях брали участь: духовенство, представники місцевих органів влади, освітяни, медики, учнівська та студентська молодь, представники засобів масової інформації, громадськість міст і сіл районів. Загалом в часі проведення цих конференцій, враховуючи громадськість і духовенство, взяло участь близько 12 тисяч осіб.

Основною тематикою на зустрічах з освітянами та працівниками соціальних служб, служб райадміністрації, яких налічувалось до 3 тисяч стали сучасні проблеми християнської родини та виклики теперішнього українського суспільства.

Для медиків актуальною темою спільних дискусій була «Християнська етика медичного працівника», участь в яких прийняло близько 2 тисяч працівників медицини. З духовенством обговорювались душпастирські проблеми та пропозиції пасторальних програм захисту життя, здоров’я, моральних і родинних цінностей. Акцент був зроблений на те, що особливим обов’язком душпастирів є праця в школах, лікарнях, навчальних закладах щодо пояснення позиції Церкви стосовно важливих біоетичних питань сучасності. Чисельна присутність молоді в заходах (близько 5 тисяч осіб) засвідчила їх особливу зацікавленість проблемами, що  розглядались на конференціях, а саме:

– гендерна політика в Україні та шляхи її реалізації;
– ювенальна юстиція: два погляди на одну проблему;
– виховання молоді на засадах християнської моралі;
– дві важливі теми статевої етики.

До участі в науково-практичних конференціях запрошеними були доповідачі: п. Антун Лісєц, доктор медицини з Хорватії, о. Тарас Костик, ліценціат морального богослов’я, о. Петро Монька, ліценціант пасторального богослов’я та євангелізації, п. Зоряна Мацишин, магістр богослов’я та педагогіки.

У своїх доповідях п. Антун Лісєц акцентував увагу слухачів на дошлюбній чистоті, збереженні  чистоти подружнього та родинного життя, наголошував на неприпустимості абортів, контрацепції, стерилізації, штучного запліднення, евтаназії, бо воно як таке суперечить вченню Церкви і веде до гріха, бо народне прислів’я говорить, що «злодій не тільки той, хто краде, але і той, хто тримає йому сходи». Значить, грішить і той, хто видає ближньому своєму засіб для здійснення гріха. Основною думкою у його виступах було ствердження того що, якщо доросла людина є особою, то вона є нею від початку, тобто – від зачаття, і вже від цього моменту їй притаманна специфічно особова гідність та недоторканні основні права – точно такі, які притаманні дорослій людині. Саме тому особа посідає недоторканне право на життя – від початку свого існування і до його природного (біологічного) завершення.

Отець Петро Монька, у своєму виступі «Сучасна гендерна політика в Україні» розкрив розуміння поняття гендеру: чим воно є – добром чи злом? та відзначив, що великою проблемою є те, що часами люди, які вживають термін «гендер», не задумуються над його ідеологічними коренями, починають нівелювати саме поняття «сім’ї», «материнства».  В цій ситуації Церква не може бути нейтральною, коли для так званого «добра» жінок атакують родину, подружжя, материнство, батьківство, моральність, статевість і ненароджене життя, тому рішуче відкидає не тільки невластиве трактування жінки в родині, як і те, що хочуть відкинути чи замінити родину як таку, тобто замінити біологічну стать на соціальну, а нею є гомосексалізм, трансвестизм, транссексуалізм тощо, що є по суті великим гріхом проти Бога. Прикрим є той факт, що скрито і поступово це толерується на законодавчому рівні, і веде до знищення інституту сім’ї, як союзу чоловіка і жінки, благословенного Богом. Тому для усвідомлення своєї ідентичності, свого правдивого покликання і жінка, і чоловік повинні повернутися до гармонії, створеної Творцем від початку.

Розкриваючи зміст розуміння ювенальної юстиції, п. Зоряна Мацишин, наголосила на тому, що впровадження системи ювенальної юстиції – це ще одна крайність, яка може нести в собі небезпеку для інституту сім’ї та зруйнувати наше суспільство. Активне втручання в родинні стосунки з боку судових органів, громадських та суспільних організацій може мати негативні наслідки, як про це свідчить досвід функціонування систем ювенальної юстиції в інших державах. Таким чином, дана проблематика є дуже актуальною в нашому сьогоденні і значно впливає на руйнацію людини і суспільства, а її симптоми проявляються не тільки у втраті духовності особи, душевного і тілесного здоров’я, низької народжуваності, а й у негативному ставленні до праці, до обов’язків, до відповідальності.

Підсумовуючи весь цикл науково-практичних конференцій, слід зазначити, що дуже багато соціальних сфер висловили схвальні відгуки про дану акцію, а також побажання про дальшу спільну  співпрацю державних структур та Церкви в духовному та моральному вихованні нашого молодого покоління, для підняття демографічного рівня держави та пропагуванні захисту, недоторканності, святості та цінності людського життя як для себе, так і для кожної особи, зокрема.

Висловлюємо щиру подяку усім, хто долучився до організації конференцій, особливо  о. Олегу Овсянику – синкелу Стрийської єпархії та керівнику проекту, Марії Гавінській – керівнику ЦПП та науково-практичних конференцій, с. Людмилі Панасюк (Комісія освіти і виховання), Мар’яні Лужецькій (Молодіжна Комісія), отцям-протопресвітерам та священнослужителям, які спричинилися до проведення цих зустрічей і доклали багато зусиль та праці для того, щоб цей захід відбувся належним чином.

 

Марія Гавінська,
Керівник Центру Передподружного Приготування Стрийської єпархії,
керівник науково-практичних конференцій